Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

 

1

1


  1

1

1

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Zapoczątkowana została w 2012 roku odczytaniem fragmentów „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach czytano „Dzieła” Fredry, „Trylogię”, „Lalkę”, „Quo vadis” i „Wesele”. W tym roku – Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości czytamy „Przedwiośnie”.

Jest to powieść napisana w 1924 roku przez Stefana Żeromskiego.

Organizacją przedsięwzięcia zajęli się nauczyciele bibliotekarze:

Maria Łukaszuk, Urszula Szafrańska – Daniluk, Marzena Chmiel przygotowując gazetkę o Stefanie Żeromskim i wystawę książek dostępnych w bibliotece szkolnej. 7 września w naszej szkole fragment „Przedwiośnia” został odczytany przez Dyrekcję Zespołu Szkół w Białej Podlaskiej: p. Daniela Dorosza, p. Bernadetę Mikołajczak, p. Bogusławę Sweklej i p. Magdalenę Wiśniewską.

Bibliotekę Pedagogiczną reprezentowała p. Krystyna Orluk, Miejską Bibliotekę Publiczną – Filia nr 3 p. Norbert Wachowiec, Bibliotekę Barwną p. Monika Nowak, świetlicę szkolną p. Beata Drwięga  nauczycieli języka polskiego p. Mirosława Konkol-Odoszewska -  oraz uczniów - Witold Nowaszczuk z klasy IIId gimnazjum.

8 września w Parku Radziwiłłowskim o godz. 14:00 nauczyciele bibliotekarze i uczniowie spotkali się na Miejskim Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”.

 Czytaniu „Przedwiośnia” towarzyszyły ilustracje i zdjęcia z epoki. Nawiązywały do niej również stroje, które założyli na siebie niektórzy z czytających.

To wydarzenie wpisuje się w cykl działań podjętych w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Akcja służyła także promocji czytelnictwa i integracji młodzieży.

 

 
nasz patroN

Św. Jadwiga Królowa

ur. 3 października 1373

zm. 17 lipca  1399


1

1

30

om

om

om

om

om

om

Ciekawe linki


Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej
ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 10, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
Copyright