Koło astronomiczne "Altairek"

1

Szkolne Koło Astronomiczne „Altairek” skupia w swoich szeregach wszystkich chętnych uczniów, których interesuje „niebo gwiaździste nad głową”. Na spotkaniach podawane są informacje o interesujących zjawiskach astronomicznych, omawiane szczegółowo obiekty układu słonecznego oraz wygląd nieba w poszczególnych porach roku. Uczestnicy spotkań najpierw oglądają komputerowe symulacje wyglądu nieba wyświetlane rzutnikiem, następnie, jeśli tylko pogoda pozwala obserwują niebo przez przyrządy astronomiczne. Do dyspozycji mamy dwa teleskopy astronomiczne:

 • refraktor Sky-Watcher SK 709EQ1
 • newton (reflektor) Sky-Watcher SK1309EQ2

 • Nasze obserwacje

  20.03.2015 r.
  Zaćmienie Słońca obserwowane przez naszych uczniów i nauczycieli.

  1

  2

  5

  więcej>

  11.03.2014r. Wreszcie doczekaliśmy się względnie dobrej pogody i mogliśmy wyjść z teleskopami przed szkołę.  Obserwacje rozpoczęliśmy jeszcze przy zachodzącym Słońcu.  Najpierw skierowaliśmy obiektywy teleskopów na Księżyc. Widoczna była oprócz jego oświetlonej części również pozostała część tarczy, świecąca tzw. światłem popielatym. Poświata ta pochodzi od światła Ziemi, która też świeci odbitym światłem słonecznym. Wspaniale prezentował się krater Kopernik. Ma on w rzeczywistości 93 km średnicy, a tarasowaty wał górski wznosi się ponad dno na 3760 metrów. Krater Kopernik powstał w skutek upadku ogromnego meteorytu. 
  Następnie przestawiliśmy teleskopy na obserwację Jowisza. Przy większym powiększeniu pięknie prezentowały się pasy na jego powierzchni. Widoczne były również cztery księżyce: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Około godziny 17.45 pierwsza osoba zauważyła Syriusza w gwiazdozbiorze Wielkieko Psa, który mrugał do nas porozumiewawczo na południowym niebie.
  Niestety ale zanim zapadły większe ciemności zrobiło się na tyle zimno    (a większość z nas ubrana była zgoła wiosennie), że musieliśmy się zbierać.  Najbliższe spotkanie w niedługim czasie.


  2

  2

  3


  4
  nasz patron

  Św. Jadwiga Królowa
  ur. 3 października 1373
  zm. 17 lipca  1399

  Ciekawe linki
  Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi  Królowej  w Białej Podlaskiej
  ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 11, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
  Copyright