Program edukacyjny "Ratujmy i uczmy się ratować"

W Szkole Podstawowej nr 9 im Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej odbywają się systematycznie praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczą uczniowie klas I – IV. 

Zajęcia prowadzą studenci Studium Medycznego i Państwowej Szkoły Wyższej
im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej pod opieką Pani dr Diany Piaszczyk – kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego.

Uczniowie zostają zapoznani z następującymi zagadnieniami:

  • Wezwanie pogotowia do osoby nieprzytomnej,
  • Ułożenie w pozycji bocznej osoby z zachowanym oddechem,
  • Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa – czyli podtrzymanie czynności życiowych     osoby nieoddychającej do czasu przyjazdu pogotowia,
  • Podstawowe zabiegi ratujące zdrowie i życie.

Uczniowie oglądają prezentację multimedialną na temat zagrożeń, z którymi może spotkać się dziecko, a następnie doskonalą umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia do momentu przyjazdu pogotowia.

W grupach uczniowie ćwiczą umiejętność sprawdzania oddechu,  układania poszkodowanego w pozycji bocznej, wzywania pomocy przez telefon na numer 999 lub 112, opatrują rany, uczą się wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinie  do reanimacji Resusci Anne.

Wszystkie ćwiczenia praktyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Warsztaty są doskonale przygotowane zarówno od strony praktycznej jak i dydaktycznej.

Zajęcia z pierwszej pomocy mają na celu wyrobić w uczniach nawyki, które powinny być naturalne dla świadków zdarzeń.

 

nasz patron

Św.  Jadwiga Królowa
ur. 3 października 1373
zm. 17 lipca  1399

Ciekawe linki

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej  w Białej Podlaskiej
ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 10, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
Copyright