Trzecioklasiści uczą się ratować - zajęcia ze studentami

5 listopada 2013r.w Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej odbyły się praktyczne zajęcia z zakresu podstaw pierwszej pomocy  z uczniami klas III realizującymi  w roku szkolnym 2013/2014 program edukacyjny „Ratujmy i uczmy ratować”.

Zajęcia przeprowadzili studenci II roku studiów magisterskich na kierunku Zdrowia Publicznego o specjalności Medycyna Ratunkowa z Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej pod opieką merytoryczną Pani dr Diany Piaszczyk – kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego.

Studenci, w osobach: Sylwia Dłubakowska, Monika Rosińska, Ewelina Wawryszuk i Krzysztof Lewicki, w ciekawy sposób zapoznali uczniów z następującymi zagadnieniami:

  • Wezwanie pogotowia do osoby nieprzytomnej,

  • Ułożenie w pozycji bocznej osoby z zachowanym oddechem,

  • Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa – czyli podtrzymanie czynności życiowych     osoby nieoddychającej do czasu przyjazdu pogotowia.

 

Najpierw trzecioklasiści obejrzeli prezentację multimedialną na temat zagrożeń, z którymi może spotkać się dziecko, a potem doskonalili umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia do momentu przyjazdu pogotowia.

W grupach uczniowie ćwiczyli umiejętność sprawdzania oddechu,  układania poszkodowanego w pozycji bocznej, wzywania pomocy przez telefon na numer 999. Uczyli się wykonywania Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej na manekinie  do reanimacji Resusci Anne. Dowiedzieli się,  w jaki sposób odbywa się transport poszkodowanego w stabilnej pozycji leżącej na materacu próżniowym, odbyli praktyczne ćwiczenia w zakładaniu kamizelki KEDA do usztywniania kręgosłupa szyjno-lędźwiowego oraz  uczyli się bandażowania kończyn, głowy, szyi i klatki piersiowej.

Wszystkie ćwiczenia praktyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Były doskonale przygotowane zarówno od strony praktycznej jak i dydaktycznej.

Zajęcia z pierwszej pomocy miały na celu wyrobić w uczniach nawyki, które powinny być naturalne dla świadków zdarzeń. Mamy nadzieje, ze cel został osiągnięty.

Zajęcia zorganizowała  pani Marlena Krzysiak i Grażyna Chwesiuk.

1

2

3

nasz patron

Św. Królowa Jadwiga
ur. 3 października 1373
zm. 17 lipca  1399

Ciekawe linki
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Królowej Jadwigi w Białej Podlaskiej
ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 10, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
Copyright