Wycieczka przedmiotowa – pielgrzymka autokarowa  do Sanktuariów Podlaskich


 

 

1

2 

1

1

21.09.2017r. nauczyciele religii: ks. Marek Strzeżysz, pani Paulina Matoszuk i Zofia Szymańska oraz Bernardeta Mikałajczak zorganizowali wyjazd dydaktyczno-formacyjny do Sanktuariów Podlaskich: Leśnej Podlaskiej, Pratulina, Kodnia, Kostomłot dla 33 uczniów z klas IV-VII i II dG Szkoły Podstawowej nr 9 im. Św. Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej.

Wyjazd miał charakter wycieczki przedmiotowej - pielgrzymki, której celem było zapoznanie uczniów z historią sanktuariów maryjnych i unickich diecezji siedleckiej. Wyjazd nawiązywał do Tygodnia Wychowania przebiegającego pod hasłem: „Maryja wychowawczynią pokoleń.”;  oraz do rozpoczętego cyklu obchodów 200-lecia istnienia diecezji siedleckiej.

Katecheci ukazali uczniom rolę Maryi w kształtowaniu postaw patriotyczno – religijnych Narodu Polskiego oraz bohaterstwo Unitów w obronie wiary. Zrealizowali w ten sposób wytyczne programu wychowawczego szkoły: wychowanie do wartości; umacnianie tożsamości religijno – narodowej.

Zwiedziliśmy sanktuaria Maryjne w Kodniu i Leśnej Podlaskiej i poznaliśmy historię łaskami słynących wizerunków Matki Boskiej. Zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z historią sanktuariów Unickich w Pratulinie gdzie uczestniczyliśmy w Mszy św., a następnie powędrowaliśmy do pierwszego miejsca spoczynku Unitów. Następnie pojechaliśmy do Kostomłot - jedynej parafii unickiej w Polsce. Tam po wysłuchaniu barwnej historii Unii przygotowaliśmy ognisko wspólnie jedząc i radośnie bawiąc się. Przejeżdżaliśmy też obok kolegiaty Janowskiej gdzie wcześniej była stolica diecezji i zapoznaliśmy się z historią diecezji siedleckiej. Mimo niesprzyjającej pogody nie spadła na nas ani kropla deszczu! Bogatsi wewnętrznie wróciliśmy do domów.

 


Zapraszamy
nasz patroN

Św. Jadwiga Królowa
ur. 3 października 1373
zm. 17 lipca  1399

1

Ciekawe linki

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej
ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 10, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
Copyright