Wycieczka przedmiotowa – pielgrzymka  autokarowa do Siedlec i WSD dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej.

1

1 

1

1

1

1

15.11.2017r. nauczyciele religii: ks. Marek Strzeżysz, pani Zofia Szymańska i pani Paulina Matoszuk zorganizowali wyjazd dydaktyczno-formacyjny do Siedlec i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej dla 30 uczniów z klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 9 im. Św. Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej.

Wyjazd miał charakter wycieczki przedmiotowej - pielgrzymki, której celem było zapoznanie uczniów z historią diecezji siedleckiej i jej pasterzy w związku z obchodami 200-lecia jej istnienia oraz obejrzenie sztuki teatralnej o ks. Stanisławie Brzósce – bohaterze diecezji podlaskiej.

Po przyjeździe do Siedlec poszliśmy do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II gdzie dzięki życzliwości dyrektora szkoły obejrzeliśmy salę pamięci poświęconą naszemu wielkiemu Polakowi i przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły. Ze wzruszeniem oglądaliśmy przedmioty codziennego użytku Papieża takie jak: sutanna, kilka rodzajów butów, kurtka narciarska, teczki, zastawa stołowa itp., które teraz stanowią cenne relikwie tego świętego Polaka.

Następnie przeszliśmy do katedry siedleckiej – neogotyckiego „kościoła Matki” naszej diecezji. Tam po krótkiej modlitwie zwiedziliśmy wnętrze kościoła i poznaliśmy historię diecezji oraz nawiedziliśmy miejsce wiecznego spoczynku kolejnych biskupów siedleckich.

Po obiedzie udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Klerycy (studenci seminarium) oprowadzili nas po budynku, w którym na co dzień uczą się i mieszkają przygotowując się do posługi kapłańskiej. Tam także poznaliśmy dalszą część historii diecezji oraz ze wzruszeniem obejrzeliśmy sztukę teatralną w wykonaniu alumnów III Roku WSD pt.: „Ostatni buntownik, czyli rzecz o księdzu Stanisławie Brzósce” pochodzącym z Dokudowa k. Białej Podlaskiej – bohaterze Powstania Styczniowego, walczącego o wolność Polski i za swą działalność konspiracyjną skazanego na śmierć przez powieszenie na rynku w Sokołowie Podlaskim 24.05.1865r.

Pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę wróciliśmy szczęśliwie do domu.

 

Zapraszamy
nasz patroN

Św. Jadwiga Królowa
ur. 3 października 1373
zm. 17 lipca  1399

1

Ciekawe linki

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej
ul. Zygmunta Augusta 2, 21-500 Biała Podlaska, tel.: 83 341 67 10, e-mail: szkpodst9@poczta.onet.pl
Copyright